Prémiové sauny, sauna domy až s 20-30% zľavou!
Stiahnuť (PDF)

Sauna materiál - drevený obklad prírodná jelša


Sauna materiál - drevený obklad prírodná jelša

 

Výšky jelše natur

Väčšina druhov sa vyskytuje v oblasti severneho mierneho pásma, ale v Novom Svete niektoré druhy prenikli popri pohorí Andy smerom na juh až k Argentíne.

V Európe sa nájde hlavne v severnej časti kontinentu; jelšové lužné lesy v Severnej-Europe je rastlinné spoločenstvo údolí toku a okolí jazier. V Karpatskej kotline žijú až dva druhy jelše.

Vlastnosti jelše natur

Jelša je rod opadavých stromov patriacich do čeľade brezovité. Listy sú striedavé, jednoduché, zúbkovité a vajcovité. Stromy jelša majú väčšinou menšie výšky, ale môžu byť aj 21 metrov vysoké. Má rád hlavne vlhké pôdy, pôdy pobreží jazier. Dospelosť dosiahne po 30 rokoch, po tom môže žiť až 150 rokov. Jelša je jediný opadavý strom so šiškami. Drevo stromu jelša je červenkasté, ľahké, mäkké, vodeodolné a ľahko sa štiepí.

Použitie jelše natur

Drevo z jelše má mnohostranné použitie. V mladom veku je ešte krehké a ľahko spracovateľné. Staršie stromy sú viac farebné a žilkovaté. Ľahko sa štipei, je ľahké, mäkké a dobre spracovateľné drevo,z ktorého sa ľahko vyrezávaí socha. Jelša odolá vode, dávnejšie z nej robili ešte mosty. Táto jej vlastnosť sľubuje trvácnosť aj pod vodou a na vlhkých miestach, preto je ideálnou voľbou na výrobu sauny.

sk hu de en at cz
Obsah koša
0
Poradíme? ×
Noémi CsiszárNoémi Csiszár Noémi Csiszár International manažér Zaslanie správy Online prieskum sauny
Szilárd DarnaiSzilárd Darnai Szilárd Darnai Architekt, dizajnér Zaslanie správy Online prieskum sauny