Stiahnuť (PDF)

Sauna materiál - drevený obklad kanadský červený céder


Sauna materiál - drevený obklad kanadský červený céder

 

Výskyt kanadského červeného cédra:

 

Tento druh stromu je udomácnený na západných častí Severnej Ameriky, hlavne na pobreží Pacifiku tiahnúceho sa od Aljašky po Kaliforniu, v Kanade sa vyskytuje v oblasti Britskej Kolumbie.

Vlastnosti kanadského červeného cédra:

Priemerná výška tejto obrovskej borovice je 50 metrov, ale môže dosiahnuť až 75 metrov, priemer kmeňu môže byť aj nad 2 metre.

Kmeň je viditeľne vyvrcholujúci alebo kúžeľový, ktorému sa konáre začínajú rozvetvovať iba vo výške nad 30m. Kôra je hladká a tenká. Drevený povrch a celulóza sa od seba dobre oddelujú, hoci farebný rozdiel medzi nimi je minimálny.

Drevený povrch kanadského červeného cédra je približne 5cm hrubý bledej farby a niekedy až biely. Jadrové drevo je zvyčajne jednej farby medzi odtieňmi bledo hnedej a červenohnedej. Strom je bez živice a nie sú viditeľné na priereze ani lúče z jadrového dreva. Letokruhy sú silne vlnité a sú jasne viditeľné. Žili dreva sú priame, materiál je pevný, pomerne hrubý, strednej tvrdosti a dobre sa dá rozdeliť. Dĺžka vlákien je cca. 3.8 mm. Drevo má charakteristickú cédrusovú vôňu. Pri členení vetiev sa šíri príjemná vôňa pripomenúca bergamotovej hrušky. Dodávka je dobrá a ľahká. Drevo vyschne len v nepatrnej miere, je veľmi trvácne a len ťažko premokavá.

Použitie kanadského červeného cédra:

Obrovská borovica je vhodná vďaka jej odolnosti na použitie v interiéri aj v exteriéri. Dá sa z nej vyrobiť aj preglejka. Drevo sa dá použit k výrobe mostov, lodnej kostry, stožiarov, šindľov, okien a dverí. Vďaka vynikajúcim vlastnostiam materiálu je ideálny aj na stavbu sauny, infra sauny, kombinovanej sauny. Žiadny telesný pach nezostáva trvale v kabíne vďaka charakteristickej a dlho trvajúcej vône červeného cédra. Aromatické a prírodné plnivá nachádzajúce sa v cédrovom dreve zabezpečujú jedinečnú a prírodnú ochranu dreva oproti všeliakým škodcom a plesní, veľmi dlho aj po inštalácií. Preto vo väčšine prípadoch céder nevyžaduje žiadne špeciálne konzervačné ošetrenie na rozdiel od iných drevených materiálov.

Odporúčané produkty

Oceľový montážny rám k saunovej peci KiviOceľový montážny rám k saunovej peci Kivi
sk hu de en at cz
Obsah koša
0
Poradíme? ×
Laco MártaLaco Márta Laco Márta International manažér Zaslanie správy Online prieskum sauny
Szilárd DarnaiSzilárd Darnai Szilárd Darnai Architekt, dizajnér Zaslanie správy Online prieskum sauny